Toaleta dla niepełnosprawnych

Codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych może być utrudnione przez bariery architektoniczne, z którymi muszą się one spotykać. Chodzi tu m.in. o toalety, które powinny zostać odpowiednio przystosowane do ich potrzeb. Ważne są wymiary, warunki techniczne i wyposażenie. Jak powinna wyglądać toaleta dla osób niepełnosprawnych oraz co na ten temat mówią przepisy? O tym będzie nasz artykuł.

Toaleta dla niepełnosprawnych - wymiary

Podczas tworzenia toalety dla niepełnosprawnych, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni manewrowej, tak aby zapobiec uderzeniu kołami wózka o narożniki czy ściany. Pamiętajmy, że do przestrzeni łazienki nie zalicza się obszaru, który zajmuje skrzydło drzwi. Kiedy otwierają się one do wewnątrz pomieszczenia, wymiary muszą wynosić tyle, ile zostało określone w przepisach i dodając do tego długość skrzydła drzwi. Toaleta dla osób niepełnosprawnych powinna zajmować obszar minimum 2,5 m2 i mieć wymiary 150 × 150 cm. Dodatkowo szerokość kabiny może wynosić 0,9 cm, natomiast minimalny wymiar miejsca przed WC może wynosić 0,6 × 0,9 cm. Szerokość ciągów komunikacyjnych powinna wynosić minimum 120 cm. Możliwe jest, aby szerokość ta wynosiła 90 cm, jednak jedynie na odcinku do 150 cm. Stosowanie się do określonych wymiarów pozwoli stworzyć łazienkę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Toaleta dla niepełnosprawnych - przepisy

W polskim prawie istnieją zapisy, które jasno wskazują, że konieczne jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym łazienek o określonych wymiarach. Niestety nie określają jednoznacznie, jakie wymogi muszą zostać spełnione. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury wskazuje, że toaleta dla osób niepełnosprawnych powinna:

  • mieć przestrzeń do manewrowania o wymiarach minimalnych 150 × 150 cm;
  • nie może posiadać progów w drzwiach;
  • musi być wyposażona w umywalkę i miskę ustępową przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych;

Warto wiedzieć, że rozporządzenie to jasno wskazuje, że konieczne jest zapewnienie uchwytów, tzw. poręczy dla niepełnosprawnych, które ułatwią korzystanie z toalety. Podczas projektowania takiej toalety, należy mieć na uwadze wygodę i komfort osób korzystających. Warto też przystosować poszczególne urządzenia do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, wybierając odpowiednie wyposażenie, np. automatyczne dozowniki do mydła czy suszarki do rąk.

Toaleta dla niepełnosprawnych - warunki techniczne

Każda toaleta dla niepełnosprawnych powinna być stworzona w taki sposób, aby ułatwiać korzystanie z niej, zapewniając tym samym komfort i wygodę. Warto wiedzieć, że wiele warunków technicznych jest wręcz wymaganych, aby stworzona łazienka mogła okazać się praktyczna, jednak nie znajdziemy na ich temat zapisów w ogólnych przepisach. W drzwiach nie powinny znajdować się progi, jeśli jednak nie ma możliwości ich całkowitego wyeliminowania, należy zastosować listwy z niskim spadkiem. Drzwi powinny mieć szerokość od 90 do 100 cm. Koniecznie należy pamiętać, aby drzwi nie były zbyt ciężkie, a także przeszklone w całości (w przypadku szkła muszą mieć zabezpieczenie do wysokości 40 cm). Klamka powinna być ergonomiczna, czyli dawać możliwość łatwego chwytu i być umieszczona na wysokości nie niższej niż 80 cm. 

Toalety dla osób niepełnosprawnych - kiedy i gdzie są wymagane?

Toalety dla osób niepełnosprawnych są wymagane w placówkach użyteczności publicznej. Są to szkoły, uczelnie, urzędy, sądy, dworce, lotniska, centra handlowe, szpitale, domy opieki społecznej i wiele innych. To właśnie w tych miejscach konieczne jest zapewnienie komfortu wszystkim osobom z nich korzystającym. Co istotne, rozporządzenie Ministra Infrastruktury jasno określa, że toalety dla osób niepełnosprawnych powinny znaleźć się w trwałych budynkach użyteczności publicznej. Dodatkowo, jeśli budynek ma kilka pięter, na każdym z nich powinna znaleźć się jedna toaleta dla niepełnosprawnych. Ustawodawca określa również, że w przypadku konieczności ustawienia toalet przenośnych przynajmniej jedna z nich powinna być przystosowana do osób niepełnosprawnych.

Toaleta dla osób niepełnosprawnych

Toaleta dla osób niepełnosprawnych musi być stworzona w taki sposób, aby umożliwić samodzielne i wygodne korzystanie z niej osobom poruszającym się m.in. na wózku. W toalecie musi znaleźć się sedes i umywalka dopasowana do potrzeb osób niepełnosprawnych (na odpowiedniej wysokości), a także wyposażenie, takie jak: poręcze i uchwyty oraz akcesoria, jak suszarka do rąk czy dozowniki mydła. Poręcze dla niepełnosprawnych powinny być zainstalowane blisko ścian, aby dawać komfort poruszania się i swobodę ruchów. Najlepiej, jeśli ich kształt będzie ergonomiczny, przystosowany do dłoni, dzięki czemu będą wygodne w użytkowaniu. Należy pamiętać, że wszystkie akcesoria i podstawowe wyposażenie powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą odporne na intensywną eksploatację i zniszczenie. Coraz częściej w takich miejscach można spotkać też wyposażenie wykonane ze stali nierdzewnej. Jest ono łatwe do utrzymania w czystości, trwałe i odporne na uszkodzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl